Muy Grande since 1965

Muy Grande | Country Store | Deer Contest

Home 2016-2017 Leaderboard

All Around Division

Men's Category

Kenneth Jackson

Kenneth Jackson

Vernal, UT

Rhode Ranch

Women's Category

Stephanie Flores

Stephanie Flores

Lytle, TX

Flores Ranch

Youth Boy's Category

Chase Burroughs

Chase Burroughs

Houston, TX

Youth Girl's Category

Sally Ann Mooring

Sally Ann Mooring

Houston, TX

High Fence Division

B&C Typical Net - 1ST

Men's Category

Trent Korenek

Trent Korenek

Richmond, TX

Women's Category

Laura Berry

Laura Berry

Corpus Christi, TX

McMullen Ranch

Youth Boy's Category

Logan Jauer

Logan Jauer

Boerne, TX

Silverhorn Ranch

Youth Girls's Category

B&C Non Typical Gross

Men's Category

Charlie Forbes

Charlie Forbes

Calallen, TX

Rhode Ranch

Women's Category

Melissa Cavazos

Melissa Cavazos

Mission, TX

Vela Ranch

Youth Boy's Category

Ace Naegelin

Ace Naegelin

Devine, TX

Flores Ranch

Youth Girls's Category

Ella Hawk

Ella Hawk

Huffman, TX

Tres Hermanos Ranch

Most Points

1st Place

Tyler Sureddin

Tyler Sureddin

Flower Mound, TX

Blanton Ranch

Widest Spread

1st Place

Alan Fitzgerald

Alan Fitzgerald

Lane City, TX

JF Ranch

2nd Place

Martin Longoria

Martin Longoria

Mission, TX

Ramirez Ranch

Longest Drop Tine

1st Place

Laura Berry

Laura Berry

Corpus Christi, TX

2nd Place

Mike Cox

Mike Cox

Alice, TX

SWT Ranch

Mr. Heavy (Mass)

1st Place

Clark Carruth

Clark Carruth

Richmond, TX

Flojo Ranch

2nd Place

Manuel Salinas

Manuel Salinas

San Antonio, TX

J5 Ranch

Best 6 Pointer

Aidan Dietz

Aidan Dietz

Rio Grande City, TX

Keith Owen Ranch

Best 7 Pointer

Tim D. Shaw

Tim D. Shaw

Bryan, TX

McMurray Ranch

Best 8 Pointer

Heather Martin

Heather Martin

Jourdanton, TX

Wildside Ranch

Best 9 Pointer

Brian Vogt

Brian Vogt

Philadelphia, PA

Vogt Ranch

Best 10 Pointer

Brian Vogt

Brian Vogt

Philadelphia, PA

Vogt Ranch

Low Fence Division

B&C Typical Net - 1ST

Men's Category

Don Holden

Don Holden

Rosenburg, TX

Nunley-Chittim Ranch

Women's Category

Sharron Juillert

Sharron Juillert

Tilden, TX

Beasley Ranch

Youth Boy's Category

Luke Myers

Luke Myers

Sandia, TX

Rancho Solo

Youth Girls's Category

Hope Littlefield

Hope Littlefield

Conroe, TX

B&C Non Typical Gross

Men's Category

Brett Holden

Brett Holden

Nunley-Chittim Ranch

Women's Category

Christie O. Fullilove

Christie O. Fullilove

Gonzales, TX

Culpepper Ranch

Youth Boy's Category

Alejandro Perez

Alejandro Perez

Cedar Park, TX

4N Ranch

Youth Girls's Category

Emma Marth

Emma Marth

Brenham, TX

El Potrero Largo Ranch

Most Points

1st Place

Koby Pruski

Koby Pruski

Poth, TX

Walker Ranch-Henry Pasture

2nd Place

Tom Ward

Tom Ward

Fulshear, TX

El Cazador/Tecomate Ranch

Widest Spread

1st Place

Roger Jarvis

Roger Jarvis

Cypress, TX

El Cazador/Tecomate Ranch

2nd Place

Chelsea Koudela

Chelsea Koudela

Blessing, TX

Killam Ranch

Longest Drop Tine

1st Place

Matt Hammond

Matt Hammond

College Station, TX

Nunley-Chittim Ranch

2nd Place

Kathryn Coleman

Kathryn Coleman

Richmond, TX

Jones Alta Vista Ranch

2nd Place

Kyle Gunn

Kyle Gunn

Orange Grove, TX

Mr. Heavy (Mass)

1st Place

Jerry Wascom

Jerry Wascom

Houston, TX

Cactus Jack Ranch

2nd Place

Doug Chmelar

Doug Chmelar

College Station, TX

Blue Indigo Ranch

Best 6 Pointer

Daniel DeLeon

Daniel DeLeon

Falfurrias, TX

Eshleman-Vogt Ranch

Best 7 Pointer

Hank Kucera

Hank Kucera

Dripping Springs, TX

Killam Ranch

Best 8 Pointer

Max Biggerstaff

Max Biggerstaff

Cypress, TX

El Cazador/Tecomate Ranch

Best 9 Pointer

Randy Sonnen

Randy Sonnen

Katy, TX

Payne Ranch

Best 10 Pointer

Kristy Bellows

Kristy Bellows

Refugio, TX

San Carlos Ranch

Youth Division

Youngest Most Successful Hunter

Boy's Category

Beau Bures

Beau Bures

Ganado, TX

Junco Ranch

Girls's Category

Olivia Hinojosa

Olivia Hinojosa

Robstown, TX

Rancho La Fe

Heaviest Javelina

Hunter Hasette

Hunter Hasette

Tilden, TX

Heaviest Wild Boar

Justin May

Justin May

Katy, TX

El Cuadro Ranch

Heaviest Doe

Hailey Hesseltine

Hailey Hesseltine

Portland, TX

Heaviest Bobcat

Colby Ash

Colby Ash

College Station, TX

Blue Indigo Ranch

Longest Spike

Evan Fernandez

Evan Fernandez

San Antonio, TX

J-6 Ranch

Longest Drop Tine

Logan Jauer

Logan Jauer

Freer, TX

Silverhorn Ranch

Widest Spread

Dylan Cole

Dylan Cole

New Braunfels, TX

LJ Blessings Ranch

Best 6 Pointer

Mario Lerma, III

Mario Lerma, III

Nunley-Chittim Ranch

Best 7 Pointer

Jayden Floyd

Jayden Floyd

Corpus Christi, TX

Silverhorn Ranch

Best 8 Pointer

Jonathan Longoria

Jonathan Longoria

Mission, TX

Ramirez Ranch

Best 9 Pointer

Logan Jauer

Logan Jauer

Boerne, TX

Silverhorn Ranch

Best 10 Pointer

Brett Holden, Jr

Brett Holden, Jr

Nunley-Chittim Ranch

Mexico Division

B&C Typical Net - 1ST

Men's Category

Robert Cranek

Robert Cranek

El Campo, TX

La Reserva Ranch

Women's Category

Youth Boy's Category

Hunter Harrison

Hunter Harrison

Bay City, TX

Rancho El Barretal

Youth Girls's Category

B&C Non Typical Gross

Men's Category

Gary Jewell

Gary Jewell

Santa Fe, TX

Coahilla, Mexico

Women's Category

Breann Ryman

Breann Ryman

Van Vleck, TX

Mexico

Youth Boy's Category

Ty Shrader

Ty Shrader

La Grange, TX

El Barretal Ranch

Youth Girls's Category

Ayva Lopez

Ayva Lopez

San Antonio, TX

Rancho El Seco

Most Points

1st Place

Gilberto Montemayor

Gilberto Montemayor

Laredo, TX

Mexico

2nd Place

JB Koonce

JB Koonce

Hungerford, TX

Mexico

Widest Spread

1st Place

John Higgins, III

John Higgins, III

Galveston, TX

Mexico

2nd Place

Ryan Wenzer

Ryan Wenzer

Yoakum, TX

Mexico

Longest Drop Tine

1st Place

David Harrison

David Harrison

El Barretal Ranch

2nd Place

Mr. Heavy (Mass)

1st Place

Kolton Brockman

Kolton Brockman

Danbury, TX

Rancho Alto Bonito

2nd Place

John Higgins, IIIr

John Higgins, III

Galveston, TX

Mexico

Best 6 Pointer

David Gutierrez

David Gutierrez

Eagle Pass, TX

El Papalote Ranch

Best 7 Pointer

Chris Fountain

Chris Fountain

Macon, GA

El Papalote Ranch

Best 8 Pointer

Robert Eric Lee

Robert Eric Lee

Ocala, FL

San Antonio Ranch

Best 9 Pointer

Wade Hall

Wade Hall

El Campo, TX

La Reserva Ranch

Best 10 Pointer

Cameron Howland

Cameron Howland

Houston, TX

Mexico

Pope & Young Division

October Winner Typical Net

Michael Wascom

Michael Wascom

Houston, TX

Cactus Jack Ranch

October Winner Non Typical Gross

Joel Ferrara

Joel Ferrara

Evans, GA

Mustang Ranch

B&C Typical Net

Men's Category

Andrew Schatte

Andrew Schatte

Houston, TX

Flojo Ranch

Women's Category

Kaili Detmer Sawyer

Kaili Detmer Sawyer

Mapleton, UT

T-14 Ranchh

Youth Boy's Category

Jaden Chenevert

Jaden Chenevert

Plaucheville, LA

Youth Girls's Category

B&C Non Typical Gross

Men's Category

Bo Shrum

Bo Shrum

Helotes, TX

Women's Category

Youth Boy's Category

John Glenn Schnautz

John Glenn Schnautz

Kinsgbury, TX

Schnautz Ranch

Youth Girls's Category

Bentley Cotton

Bentley Cotton

Austin, TX

Rancho Venado Grande

Most Points

1st Place

John Duffy

John Duffy

Nunley-Chittim Ranch

2nd Place

Wes Wieder

Wes Wieder

Huntsville, TX

Flojo Ranch

Widest Spread

1st Place

Jimmie Hammond

Jimmie Hammond

Nunley-Chittim Ranch

2nd Place

Cindy Hawk

Cindy Hawk

Huffman, TX

Tres Hermanos Ranch

Longest Drop Tine

1st Place

Brad Jauer

Brad Jauer

Boerne, TX

Silverhorn Ranch

2nd Place

Mr. Heavy (Mass)

1st Place

Dominique Sanchez

Dominique Sanchez

Portland, TX

Tres Hermanos Ranch

2nd Place

Don Holden

Don Holden

Nunley-Chittim Ranch

Best 6 Pointer

Best 7 Pointer

Ben Schmidtke

Ben Schmidtke

Freer, TX

Silverhorn Ranch

Best 8 Pointer

Mike Jensen

Mike Jensen

Corpus Christi, TX

Rhode Ranch

Best 9 Pointer

Hunter Teel

Hunter Teel

Sinton, TX

Donnell Ranch

Best 10 Pointer

Carroll Kelly

Carroll Kelly

Dripping Springs, TX

3T Kelly Ranch

Macho Grande Division

B&C Typical Net - 1ST

Men's Category

Marcus Barrera

Marcus Barrera

Corpus Christi, TX

Vela Ranch

Women's Category

Charleen Long

Charleen Long

El Campo, TX

T9E Ranch

Youth Boy's Category

Riley Wingo

Riley Wingo

Austin, TX

Venado Grande Ranch

Youth Girls's Category

Cassidy Brawley

Cassidy Brawley

Hondo, TX

Silverhorn Ranch

B&C Non Typical Gross

Men's Category

Henry Adams

Henry Adams

Lumberton, TX

Women's Category

Kathie Niemietz

Kathie Niemietz

Freer, TX

Charco Redondo Whitetail Ranch

Youth Boy's Category

Dale Hudson Brashear

Dale Hudson Brashear

Temple, TX

La Madera Dura Ranch

Youth Girls's Category

Alyssa Rivera

Alyssa Rivera

Houston, TX

WCWT Ranch

Most Points

1st Place

Henry Adams

Henry Adams

Lumberton, TX

RW Trophy Ranch

2nd Place

John Bashans

John Bashans

Katy, TX

Bashans Ranch

Widest Spread

1st Place

Joseph Van Hecke, III

Joseph Van Hecke, III

Lytle, TX

Phillips Ranch

2nd Place

Bryce Ferguson

Bryce Ferguson

San Antonio, TX

J5 Ranch

Longest Drop Tine

1st Place

Duke Williams

Duke Williams

Leander, TX

Choctaw Ridge Ranch

2nd Place

Roberto J. Garcia

Roberto J. Garcia

Benavides, TX

Nooner Ranch

Mr. Heavy (Mass)

1st Place

Bob Vackar

Bob Vackar

Mc Allen, TX

Bang Whitetail Ranch

2nd Place

Marty Ham

Marty Ham

Carthage, TX

Horny Toad Ranch

Best 6 Pointer

Best 7 Pointer

Best 8 Pointer

Best 9 Pointer

Best 10 Pointer

Marty Stone

Marty Stone

Fayetteville, NC

Los Melones Ranch

Heavy Weight Division

Heaviest Javalina

Tray Atkinson

Tray Atkinson

George West, TX

Atkinson Ranch

Heaviest Wild Boar

Bobby Oliva

Bobby Oliva

Boerne, TX

Charco Redondo Whitetails Ranch

Heaviest Bobcat

Joshua Terrazas

Joshua Terrazas

Somerset, TX

El Chapote Ranch

Heaviest Doe

Don Ellens

Don Ellens

McBain, MI

Hebbronville Hunting

Heaviest Buck

Darrell Hoffer

Darrell Hoffer

El Campo, TX

Longest Division

Longest Tusk Wild Boar

Adam Benavidez

Adam Benavidez

Alice, TX

Racer Ranch

Longest Spike

Roberto Valle, III

Roberto Valle, III

Pipe Creek, TX

Tellez Ranch

Longiest Beam

Neal Cormier

Neal Cormier

Kingsville, TX

Vela Ranch

Longiest Tine

Wayne Stephens

Wayne Stephens

Ingleside, TX

Longest Drop Tine

Danny Fischer

Danny Fischer

Castroville, TX

Silverhorn Ranch

Longest Double Drop Tine

Sweden Ranch

Sweden Ranch

Sweden Ranch

Longest Shot

Sponsored By: Hart Rifle

Rick Garcia

Rick Garcia

Robstown, TX

Family Ranch

Open Division

Top Story of the Year

Mario Rodriguez

Mario Rodriguez

Mission, TX

La Faja Ranch

No Guts - No Glory

Dustin Jones

Dustin Jones

Converse, TX

Dos Hermanos Ranch

Freak of the Year Buck

Hector Galvan

Hector Galvan

Corpus Christi, TX

Vela Ranch

Mr. Duval County Widest Spread

Anthony Navarro

Anthony Navarro

Freer, TX

Miss Duval County Widest Spread

Cristi Butler

Cristi Butler

Victoria, TX

Out of State Category Typical Net

Lisa Nance

Lisa Nance

Blessing, TX

Pipeline Ridge Ranch

Out of State Category Non Typical Gross

Joseph Ramirez

Joseph Ramirez

Concepcion, TX

Husband & Wife Category

With a Combined Score of: 254 3/8 Total Gross

Donald Clark

Donald Clark

Tiki Island, TX

Cavalos Ranch

Tracy Clark

Tracy Clark

Tiki Island, TX

Cavalos Ranch

Purple Heart Category Typical Net

Travis Green

Travis Green

Canyon Lake, TX

Dos Hermanos Ranch

Purple Heart Category Non Typical Gross

DD Hoffman

DD Hoffman

Mc Allen, TX

Double S Ranch

Active Duty Military Category Typical Net

Active Duty Military Category Non Typical Net

Jeremy Wieder

Jeremy Wieder

Klamath Falls, OR

Flojo Ranch

170+ Club

Tim Bradberry

Tim Bradberry

Angleton, TX

Minnesota

James Kostka

James Kostka

Wharton, TX

Buck Creek Ranch

Trey Riser

Trey Riser

Friendswood, TX

Charco Redondo Whitetail Ranch

Richard Walker

Richard Walker

Pearland, TX

K-4 - LU Ranch

Tim Bradberry

Tim Bradberry

Angleton, TX

Minnesota

Sarah Greer

Sarah Greer

Palacios, TX

O'Hairs Ranch

Eric Carter

Eric Carter

Pearland, TX

SWT Ranch

Sabin Potter

Sabin Potter

Midland, TX

Rhode Ranch

Joseph Catlett

Joseph Catlett

Fayetteville, NC

American Whitetail Ranch

Matt Martin

Matt Martin

Lolita, TX

Junco Ranch

John Jarvis

John Jarvis

Spring, TX

El Cazador/Tecomate Ranch

Shannon Worrell

Shannon Worrell

Mason, TX

La Madera Dura Ranch

Bryce Ferguson

Bryce Ferguson

San Antonio, TX

J5 Ranch

Chris Schatte

Chris Schatte

Fischer, TX

FloJo Ranch

Johnie Franz

Johnie Franz

Wharton, TX

El Cazador/Tecomate Ranch

James Hilliard

James Hilliard

San Agustine, TX

Tasajillo Outfitters

Larry Goins

Larry Goins

St. Joseph, MO

Grace River Ranch

Joe Medearis

Joe Medearis

Helotes, TX

Charco Redondo Whitetail Ranch

Judith Chesak

Judith Chesak

Victoria, TX

Gunsmoke Ranch

Austin Cotton

Austin Cotton

Austin, TX

Rancho Venado Grande

Karter Rivera

Karter Rivera

Houston, TX

WCWT Ranch

Dale Lane

Dale Lane

Penn Yan, NY

LJ Blessings Ranch

George D. Martin

George D. Martin

Galveston, TX

Sombrerito Ranch

Bob Gardner

Bob Gardner

Nunley-Chittim Ranch

Joe Singleton

Joe Singleton

Nederland, TX

Nunley-Chittim Ranch

John D. Ready

John D. Ready

La Grange, TX

Mexico

Waldine Schnautz

Waldine Schnautz

Pearsall, TX

180+ Club

Rick Duff

Rick Duff

Plano, TX

G4 Ranch

Jason Schatte

Jason Schatte

Conroe, TX

FloJo Ranch

Randall Beaman

Randall Beaman

Austin, TX

Rancho Venado Grande

James Edwards

James Edwards

Corpus Christi, TX

El Juanito Ranch

April Espericueta

April Espericueta

Poteet, TX

Charco Redondo Whitetail Ranch

Clayton Hamil

Clayton Hamil

Frankston, TX

Cow Creek Ranch

Clint Pendleton

Clint Pendleton

Spring, TX

Joey Bures

Joey Bures

Ganado, TX

Junco Ranch

JC Schatte

JC Schatte

Houston, TX

FloJo Ranch

Evan Jarvis

Evan Jarvis

Cypress, TXX

El Cazador/Tecomate Ranch

Roger Jarvis

Roger Jarvis

Hebbronville, TX

El Cazador/Tecomate Ranch

Robert Lipscomb

Robert Lipscomb

Orange Beach, AL

Retamosa Ranch

Darrell Mikeska

Darrell Mikeska

Wallis, TX

Flojo Ranch

Sergio Cantu, MD

Sergio Cantu, MD

Alice, TX

BCM Ranch

Tyler Carruth

Tyler Carruth

Richmond, TX

Flojo Ranch

Nicholas Owens

Nicholas Owens

El Campo, TX

5H Ranch

190+ Club

Joe Christiana

Joe Christiana

Baton Rouge, LA

South Texas Hunting Outfitters

Carrie Collard

Carrie Collard

George West, TX

Gist Kinsman Ranch

Clay H. Stewart

Clay H. Stewart

Fulshear, TX

Kevin Creager

Kevin Creager

Spring, TX

Stacy Soto

Stacy Soto

Cypress, TX

H & H Ranch

Marcus Barrera

Marcus Barrera

Corpus Christi, TX

Vela Ranch

Billie Todd

Billie Todd

Bryan, TX

Rhode Ranch

Shad Jackson

Shad Jackson

Rhode Ranch

James Nye

James Nye

Mission, TX

Rancho Casa Blanca

Josh Jurecek

Josh Jurecek

Orange Grove, TX

Rhode Ranch

Jorge Green

Jorge Green

Brownsville, TX

Vela Ranch

Tom Moleski

Tom Moleski

Bristol, IN

Rhode Ranch

Toby West

Toby West

San Antonio, TX

Silverhorn Ranch

Jim Foulkrod

Jim Foulkrod

Buda, TX

LJ Blessings Ranch

Brad Jauer

Brad Jauer

Boerne, TX

Silverhorn Ranch

200+ Club

Garrett Gundermann

Garrett Gundermann

Wharton, TX

L&D Ranch

Rick Vallone

Rick Vallone

Katy, TX

South Texas Hunting Outfitters

Jim Aron

Jim Aron

Houlka, MS

South Texas Hunting Outfitters

Macy Herzog

Macy Herzog

Port Lavaca, TX

Pipeline Ridge Ranch

Gary Walker

Gary Walker

Lavonia, GA

Charco Redondo Whitetail Ranch

Chris Slaten

Chris Slaten

Sand Spring, OR

Vela Ranch

Tommy Sanders

Tommy Sanders

Lufkin, TX

WCWR Ranch

Rick Nance

Rick Nance

Blessing, TX

Pipeline Ridge Ranch

Joseph Ramirez

Joseph Ramirez

Concepcion, TX

Tony Hawk

Tony Hawk

Huffman, TX

Tres Hermanos Ranch

Iris Gilbert

Iris Gilbert

Adkins, TX

Los Cerritos Ranch

Gricelda G. Mendietta

Gricelda G. Mendietta

Robstown, TX

Hook-N-Bull Ranch

Josy Garza

Josy Garza

Houston, TX

Bashans Ranch

Melissa Lightfoot

Melissa Lightfoot

El Campo, TX

5H Ranch

Scott Austen

Scott Austen

Oak Point, TX

Horny Toad Ranch

Jerry Wascom

Jerry Wascom

Houston, TX

Cactus Jack Ranch

Kent Sams

Kent Sams

Katy, TX

WCWT Ranch

300+

Jeremy Boltinghouse

Jeremy Boltinghouse

Rhode Ranch

Henry Adams

Henry Adams

Lumberton, TX

RW Trophy Ranch

Kid's Corner
Austin Hassell

Austin Hassell

College Station, TX

Duval County Ranch

Javier Perez

Javier Perez

Freer, TX

Chris Schatte, III

Chris Schatte, III

Fischer, TX

FloJo Ranch

Hunter Hasette

Hunter Hasette

Tilden, TX

Dylan Chmelar

Dylan Chmelar

College Station, TX

Blue Indigo Ranch

Riley Ash

Riley Ash

College Station, TX

Blue Indigo Ranch

Hunter Hasette

Hunter Hasette

Tilden, TX

Atkinson Ranch

Colby Ash

Colby Ash

College Station, TX

Blue Indigo Ranch

Evan Fernandez

Evan Fernandez

San Antonio, TX

J6 Ranch

Brance Farrell

Brance Farrell

Needville, TX

Killam Ranch

Javier Perez

Javier Perez

Freer, TX

Hefner Appling, III

Hefner Appling, III

Port Aransas, TX

Appling Retamoza Ranch

Linden Rodriguez

Linden Rodriguez

Orange Grove, TX

Colby Ash

Colby Ash

College Station, TX

Blue Indigo Ranch

Eli Fernandez

Eli Fernandez

San Antonio, TX

J-6 Ranch

Brian Topping

Brian Topping

Conroe, TX

Madison Hale

Madison Hale

Corpus Christi, TX

Grace River Ranch

Wyatt Migura

Wyatt Migura

Orange Grove, TX

Killam Ranch

Cass Vernon Hogue

Cass Vernon Hogue

San Antonio, TX

Rancho La Fe

Derrick Hippler

Derrick Hippler

East Bernard, TX

Mexico

Edward D. Hinojosa

Edward D. Hinojosa

Robstown, TX

Rancho La Fe

Wyatt Cole

Wyatt Cole

New Braunfels, TX

LJ Blessings Ranch

Tyler Chmelar

Tyler Chmelar

College Station, TX

Blue Indigo Ranch

Korbin Koehne

Korbin Koehne

Halletsville, TX

Alito Ranch

Drake Singleton

Drake Singleton

Nederland, TX

Nunley-Chittim Ranch

Cutler Wasson

Cutler Wasson

Conroe, TX

Rylee Haak

Rylee Haak

Edinburg, TX

Kaitlyn Haak

Kaitlyn Haak

Edinburg, TX

Muy Grande Deer Contest Sponsors:

  • 7 C's White Tail
  • Capital Farm Credit
  • Carters Country
  • Herfort Diamond Ring Factoy
  • Ben E. Keith Co. Food Distributing
  • Silverhorn Ranch
  • Rhode Ranch Triumph Outdoor Adventures
  • Triple T Ranch

Copyright 2017 Victoria Web DesignVictoria Web Design